,,Mūsų mylima žemelė’’

Kiekvienais metais kovo 20 dieną minima Pasaulinė Žemės diena. Šiomis dienomis ateina pavasario lygiadienis – dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio kampeliuose.

Ši diena mus ragina ir įpareigoja konkrečiais darbais prisidėti prie gamtinės aplinkos puoselėjimo ir saugojimo. Tą galime atlikti kiekvienas savo kieme, namų aplinkoje, darbo vietoje.

Žemė daug priklauso nuo žmogaus, nors jis ir nesugeba valdyti jos stichijų. Žemė, kaip ir žmogus, supyksta, kai jos negerbiame ir nemylime taip, kaip ji nusipelnė. Žemės planeta – žmogaus rankose, tad saugokime ją ir puoselėkime, neterškime gamtos, miškų, vandenų, kurie bus reikalingi visada.

Rūpindamiesi švaria aplinka, mes parodome, kad ir mums, mažiesiems žemės gyventojams, rūpi didieji gamtos namai. Priminkite vaikams, kad reikia tausoti žemę: nelaužyti medžių, rūšiuoti atliekas, neteršti gamtos šiukšlėmis, globoti gyvūnus ir augalus, neteršti upių, ežerų, taupyti popierių ir elektrą, taip saugosime ir tausosime žemės mums duodamus išteklius. Rūpintis Žemės išsaugojimu privalome visi kiekvieną dieną!

Šiomis dienomis darželyje su vaikais vyko pokalbiai, diskusijos šia tema. Vaikai klausėsi pasakojimų apie planetą Žemę, kūrinėlių, eilėraščių apie gamtą, gėrėdamiesi gražiais gamtos vaizdais eilėraščių posmuose. Aptarėme kas suteikia grožį gamtai, mūsų žemei. Kartu su vaikais svarstėme kuo mes galime padėti mūsų gamtai, žemei. Vaikai vartė, žiūrinėjo knygas apie gamtą, mūsų žemę. Tyrinėjo gaublį. Vaikams buvo papasakota apie pavojus, gamtos teršimą, aplinkos niokojimą, žiūrinėjo nuotraukas, iliustracijas apie tai. Svarstė, diskutavo kas atsitiks jei žmonės nesaugos mūsų žemės, ką turime daryti ir t.t. Aiškinomės koks žmogaus elgesys kenkia gyvūnams, augalams, miškui, vandeniui, kaip galima to išvengti. Vaikai žaidė, dalyvavo įvairioje veikloje, lavino smulkiąją motoriką. Meninėje veikloje pagal savo gebėjimus vaikai kūrė planetą – Žemę. Klausėsi dainelių ,,Žemė’’, ,,Jorė žemę atrakino’’.

Su nekantrumu lauksime kitos savaitės, kai galėsime paminėti Vandens dieną kovo 22 d.,Gandro (paukščių) dieną kovo 25 d.

Su vandeniu susiduriame kasdien, mūsų diena prasideda nuo prisilietimo prie vandens, o vakare jis palydi mus ramiam miegui.Vanduo ne tik naudingas jis tiesiog būtinas mūsų gyvenime. Juk kiekvieną dieną prausiamės, malšiname troškulį, plauname, laistome, gaminame valgyti –  visam tam reikalingas vanduo.

Hipokratas yra pasakęs, kad: „Vandenyje – sveikata“. Šis teiginys yra trumpas, bet kartu ir be galo išsamus. Vaikai jau nuo ankstyvo amžiaus turi būti mokomi apie vandens naudą žmogui, gyvūnams ir kitai gyvąjai gamtai.

Kiekvienas turime teisę į švarų vandenį, sveikatos apsaugą ir švarią ekologinę aplinką. Visa mus supanti ekologinė sistema negalėtų egzistuoti be vandens. Todėl jau ikimokykliniame amžiuje svarbu ugdyti gamtamokslinio – ekologinio ugdymo pradmenis.

Ikimokyklinio ugdymo mokytoja metodininkė Danguolė Voinič

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.