Adaptacinis periodas ,,Daigeliai’’ grupėje

Darželio lankymo pradžia – svarbus laikotarpis kiekvieno vaiko gyvenime. Ugdymo įstaigoje vaikas patenka į visiškai naują aplinką, kurioje turi adaptuotis, prisitaikyti prie žmonių ir jam keliamų reikalavimų.

Pirmieji mėnesiai ikimokyklinėje įstaigoje skausmingi ne tik mažiesiems, kai vaikui tenka priprasti prie naujos dienotvarkės, grupės draugų, nepažįstamų žmonių, žaislų, naujų veiklos formų. bet ir tėvams bei pedagogams. Vaikų adaptacijos procesas paprastai trunka nuo dviejų savaičių iki dviejų mėnesių. Kiekvienas vaikas skirtingai reaguoja į aplinkos pokyčius, dėl to kiekvieno vaiko adaptacija trunka labai individualų laiką.  

Teigiama, kad vaikai dar per maži suvokti savo emocijas, todėl jie negali jų valdyti. Jokie išankstiniai pasakojimai apie įsivaizduojamą darželio lankymą, apie būsimus naujus žaislus, draugus ir užsiėmimus nepadės vaikui tą akimirką, kai jis liks be tėvų visiškai naujoje aplinkoje.

            Turime išlaukti, kol vaikas pamažu apsipras, susiras naujų draugų, žaidimų ir taip po truputį užsinorės lankyti darželį. Tai – normali mažo vaiko jausmų eiga, kurią reikia suprasti ir kantriai išlaukti. Daug blogiau, jei vaikas neišgyvena jokių jausmų adaptacijos laikotarpiu ir užsisklendžia savyje.

            Adaptaciją gali apsunkinti iš pirmo žvilgsnio visai nekalti pačių tėvų veiksmai, pastangos. Jokiu būdu nevalia pasiduoti emocijoms. Pirmaisiais gyvenimo metais motinos ir vaiko ryšys yra toks stiprus, jog motinos ašaras, nerimą, blaškymąsi vaikas jaus ir per atstumą. Vaikai jaučia, jei tėvai išgyvena stresą. Suaugusieji turi būti atsipalaidavę, pasitikintys savimi ir laimingi.

Daug yra patarimų kaip padėti vaikams adaptuotis darželyje. Tačiau, tik glaudus bendravimas ir bendradarbiavimas, abipusis supratimas greičiau padeda vaikučiui adaptuotis vaikų darželyje. Šiemet, įpusėjus rugsėjui, adaptacinis, pažinimo periodas praėjo greitai ir sklandžiai.

Tikimės, kad pozityvus visų ugdymo(si) proceso dalyvių bendravimas ir bendradarbiavimas leis vaikams jaustis saugiai, pažinti save, sėkmingai ugdytis bei įsilieti į bendruomenę.

Ikimokyklinio ugdymo mokytoja metodininkė

Danguolė Voinič

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.