Mūsų ikimokyklinėje įstaigoje smagios ir ugdančios veiklos niekada netrūksta. Atsakingas požiūris į mus supančią švarią ir saugią aplinką vis labiau „skiepijamas“ vaikuose. Visus mokslo metus vyksta pažintinis ir praktinis pačių vaikų suvokimo skatinimas, kodėl verta nebereikalingą daiktą ar priemonę panaudoti dar kartą, o jei jau visi resursai išnaudoti, lieka tik išmesti į tinkamą rūšiavimo šiukšliadėžę.
Prekybos centrams sužibus kalėdinėmis lemputėmis iškart po Vėlinių, siūlant puikias „akcijas“ kalėdinėms dekoracijoms dar lapkričio pradžioje, televizijoje skambant kalėdinėms dainoms bei šmėžuojant reklamoms, siūlančiomis įsigyti naujos kolekcijos žaislų ar pigesnių buitinių įrenginių, kiekvienas iš mūsų noromis ar nenoromis, bet žvilgtelim į tuos kalėdinius blizgučius, gal vieną kitą ir nusiperkam, pradedame galvoti – ką gi padovanoti artimajam šiemet, kur pirksime kalėdinę eglutę?
Tačiau retai kada susimąstom, kur tie atsibodę pernykščiai žaisliukai, dekoracijos ar nereikalinga dovana atsidurs – juk ji keliaus į šiukšlių dėžę, o iš jos – į sąvartyną, tokiu būdu prisidėdama prie aplinkos taršos bei klimato kaitos! O ir Kalėdų tradicijos primena ne apie besaikį vartojimą ir kuo brangesnės dovanos pirkimą.
Dažnai kritikuojamos dėl vartotojiško požiūrio šventės primena, jog svarbu ne tai, ką įsigysime, o kokią prasmę suteiksime tam, ką jau turime. Šiuo laikotarpiu siūlome atkreipti dėmesį į tai, ką namuose jau turite ir galbūt eglutės ar namų puošmenas galite pasigaminti iš jau turimų medžiagų ar daiktų. Taip ne tik ekologiškiau, bet ir gali būti smagus laisvo laiko praleidimo būdas kalėdiniu laikotarpiu. Iš protėvių tikrai galėtume pasimokyti paprastumo, šilto bendravimo, mokėjimo džiaugtis mažomis smulkmenomis. Senosios kartos tikėjo, kad šventiniu laikotarpiu gauti palinkėjimai pildosi, tad dovanokime juos ir bendravimą. Tuo pačiu tausosime ir gamtą.
Vainikuojant ir įtvirtinant šių metų pasmingą veiklą, gruodžio mėnesį organizavome Vilniaus rajono savivaldybės švietimo įstaigų ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų, tėvų ir mokytojų virtualų kūrybinių darbų projektą ,,Tvarus žaisliukas eglutei“ . Džiaugiamės, kad prie šio projekto prisijungė 17 Vilniaus r. švietimo įstaigų: Nemenčinės vaikų darželis, Glitiškių vaikų lopšelis – darželis, Glitiškių vaikų lopšelio – darželio Anavilio ikimokyklinio ugdymo skyrius, Riešės vaikų darželis, Skaidiškių mokykla – darželis, Rudaminos vaikų lopšelis – darželis, Avižienių vaikų lopšelis – darželis, Kalvelių vaikų lopšelis – darželis, Rudaminos vaikų lopšelis – darželis „Ąžuoliukas“, Rukainių gimnazijos Medininkų skyrius, Buivydžių Tadeušo Konvickio gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyrius, Vilniaus r. Egliškių šv. J. Bosko gimnazijos, Kalvelių Stanislavo Moniuškos gimnazijos, Riešės Šv. Faustinos Kovalskos pagrindinės mokyklos, Pakenės Česlovo Milošo pagrindinės mokyklos priešmokyklinės grupės, Vilniaus lopšelis – darželis ,,Šilelis” ir aišku dalyvavo mūsų ikimokyklinės įstaigos ,,Daigeliai’’, ,,Strumyk’’, ,,Žački’’ grupių ugdytiniai, jų tėveliai ir pedagogai.
Projekto tikslas – plėtoti ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų, tėvų (globėjų) pedagogų sąmoningumą tausoti gamtą, formuojant atsakingą požiūrį į rūšiavimo naudą ir skatinti pagaminti žaisliuką iš tvarių bei gamtai draugiškų medžiagų.
Uždaviniai:
1. Skatinti pozityvų ugdytinių bei bendruomenės požiūrį į antrinių atliekų rūšiavimą ir pakartotiną jų panaudojimą;
2. Ugdyti vaikų originalumą, kūrybiškumą, meninę saviraišką, bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius;
3. Sudaryti sąlygas saviraiškai ir originalumui;
4. Plėtoti bendradarbiavimą tarp švietimo įstaigų, vykdančių ikimokyklinį ir priešmokyklinį ugdymą.
Projekto dalyviai, pasitelkdami savarankiškai pasirinktas kūrybinės raiškos priemones, kūrė žaisliukus eglutei. Visi dalyviai buvo kviečiame šiais žaisliukais puošti grupių, darželio, namų eglutes. Žaisliukus ir papuoštas eglutes fotografavo ir nuotraukas kėlė į uždarą Facebook grupę ,,Tvarus žaisliukas eglutei“.
Dėkojame visiems dalyviams, skatinantiems ikimokyklinio, priešmokyklinio amžiaus vaikų meninę raišką ir kūrybinius gebėjimus, lavinantiems estetinį pajautimą, puoselėjantiems krikščioniškąsias vertybes. Didelis AČIŪ už širdies šiluma pripildytus Kalėdinius tvarius žaisliukus.
Ikimokyklinio ugdymo mokytoja metodininkė Danguolė Voinič ir mokytoja Aurelija Jadinskytė


